Binaların ve Açık Alanların Temizliği

Durukan LTD., alış veriş merkezleri, plaza konumundaki iş merkezleri, üniversiteler, hastaneler ve kamu kuruluşlarının da içinde bulunduğu bir çok kurum ve kuruluşa bina temizliği, dış cephe temizliği ve açık alan temizliği gibi hizmetleri profesyonel kadrosuyla sunmaya devam etmektedir.

Hizmet sunduğumuz kurum ve kuruluşlar içerisinde, Marmara ve Ege bölgeleri başta olmak üzere, Türkiye nin farklı illeri ile Orta Doğu da faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar da yer almaktadır.

GENEL TEMİZLİK NASIL YAPILMALIDIR ?

Eğer iş yerinizin zemini parkeyse ahşap temizleyici kullanmanız doğru olur. Başka bir seçenek olarak da, tozu almak için elektrikli süpürgesiz ya da yumuşak nemli bir bez kullanabilirsiniz. Genel ortak alanların temizledikten sonra banyoyu ele almanız yerinde olur. Aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Tuvaleti (klozeti) klor bazlı, çamaşır suyu veya bu iş için üretilmiş bir temizlik çözeltisi yardımı ile temizlenmesi gerekir. Çözeltiyi tuvalete dökün ve bir süre sonra durulayın. Tuvaletin oturma kısmını temizlik çözeltisine batırılmış bir süngerle silin. sade su ile durulayıp bir bezle kurulayın. Banyonun zeminini süpürdükten sonra duvarlar ve zemin içinde aynı uygulamayı yapabilirsiniz.

Temizlik esnasında kesinlikle çamaşır suyuna kirçöz, tuzruhu gibi asitleri karıştırmayın. Bu karışımlardan çıkan zehirli gazlar insan sağlığı açısından kesinlikle çok tehlikelidir. Ölümcül olabilir.

Dış Cephe Pencere Temizliğibina-ve-acik-alan-temizligi

Pencere camlarını lastik çekçekler yardımı ile temizleyin ve amonyak bazlı temizlik ürünleri kullanın. Bu sayede parlaklık açısından daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Temizlik suyuna biraz amonyak yada bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Pencere altlarını ve kilimlerinizi elektrikli süpürgeyle süpürün.

Oda içinde bulunan zemindeki halı gibi malzemeleri silmek etkisiz bir temizlik yöntemi olacaktır. Gereksiz zaman kaybı ve yorgunluktan başka hiç bir işe yaramaz. Zeminde bulunan halı gibi malzemeler sadece üzerine bir şey döküldüğü zaman anında müdahale amacıyla ve sadece su ile silinmelidir.

Bina ve Oda Kapıları

Yangın çıkış kapısı, tesisat kapakları, ofis kapıları gibi çeşitleri vardır. Günlük yüzeye uygun temizleyici ile silinir. Periyodik olarak, yüzeye uygun leke çıkarma ve boyama işlemi yapılır. Koridorlarda bulunan oda kapıları, oda görevlileri tarafından temizlenir.

Koridor ve Merdiven Temizliği

Koridor ve merdivenler oda, restoran, bar ve toplantı salonu gibi yerlere geçişi sağlayan alanlardır. Diğer alanlar ne kadar iyi temizlenirse temizlensin koridorların kirli olması bu alanların da kirlenmesine ve konukların geçerken rahatsız olmalarına neden olur.

Aydınlatma ve Havalandırma

Perdeler ve oturma grupları dekorasyonu tamamlayan önemli donanımlardandır. Oturma grupları veya koltukların günlük olarak vakumlama yöntemi ile tozları alınır ve leke kontrolü yapılır. Periyodik olarak özel makine ve ilaçlarla temizleme işlemi gerçekleştirilir. Perdelerde hasar kontrolü yapılır, varsa giderilmesi sağlanır. Aralıklı olarak kumaş özelliğine uygun yıpratmayan ve hasar vermeyen yıkama işlemi uygulanır.

Halılar

Konuk sayısı fazla olan tesislerinde koridor ve merdivenlerde çoğunlukla halı kullanılır. Ayak sesini engellemesi ve ortamın daha estetik görünmesine katkı sağladığı için halı tercih edilir. Her gün, sabah ve akşam olmak üzere iki kez vakumlama yöntemi ile fazla toz dan arındırılır. Leke kontrolü yapılır, lekeleri var ise, uygun yöntemler kullanılarak lekelerinden arındırılır. Uygun kimyasallar ile periyodik olarak yıkama işlemi yapılarak tüyleri kabartılır ve dolgunluğu arttırılır.

Mefruşat Temizliği

Perdeler ve oturma grupları Dekorasyonu tamamlayan önemli donanımlardandır. Koltukların, günlük, vakumlama yöntemi ile tozları alınır ve leke kontrolü yapılır. Periyodik olarak, özel makine ve ilaçlarla yıkama yapılır. Perdelerde hasar kontrolü yapılır, varsa giderilmesi sağlanır. Aralıklı olarak kumaş özelliğine uygun yıkama yapılır.